top of page

Як розлучитися, якщо перебуваєш за кордоном. Практичні поради юриста.

Як розлучитися в Україні дистанційно, якщо проживаєш за кордоном
як розлучитися без необхідності відвідування суду

Виникла потреба розірвати шлюб, проте проживаєш за кордоном та не бажаєш, або не маєш можливості прибути до України? Як діяти в цій ситуації та як розірвати шлюб?

 

В умовах міграційних процесів, що охопили Україну останні роки в силу ведення бойових дій, дані питання все частіше ставляться юристам Подільського юридичного центру.

 

Отож в даній статті, по простому, а отже доступно, опишемо можливі алгоритми дій щодо розірвання шлюбу.

 

Типи розлучення в Україні

 

  • Якщо є взаємна згода між подружжям, то можна подати заяву на розлучення за спрощеною процедурою без суду, звернувшись до органів РАЦС. Однак за кордоном, через відсутність фізичної присутності, цей процес може бути ускладнений.

  • Якщо у шлюбі є спільні неповнолітні діти; або існують суперечки щодо майна, дітей, інші юридичні питання; або інший з подружжя не бажає вчиняти будь які дії, аби спільно плати заяву про до РАЦС тощо, тоді потрібно подавати заяву до суду. Це вже потребує більше часу, але є можливість зробити все без необхідності фізичної присутності в Україні.

 

Можливість подати заяву на розлучення в Україні без присутності

 

Згідно з українським законодавством, для того, щоб подати на розлучення, особа може звернутися до суду, навіть перебуваючи за кордоном.

 

Для цього існують кілька варіантів:

  1. Через Електронний суд.

  2. Через консульство або посольство.

    У консульствах та посольствах України в інших країнах можуть допомогти в організації юридичних процесів, зокрема, щодо подачі заяви на розлучення. Це може включати консульські послуги або допомогу у поданні документів в український суд.

  3. Використання представника.

    Особа може подати заяву через уповноваженого представника (наприклад, адвоката) без необхідності їх фізичної присутності в Україні. Адвокат може подати заяву до суду від вашого імені за наданою довіреністю.

 

Як подати заяву через Електронний суд

  1. Потрібно підготувати текст відповідної позовної заяви та сформувати свої позовні вимоги. 

    Звичайно, можна самостійно описати свою ситуацію, обставини укладення шлюбу, причини, що зумовлюють розрив шлюбу, висловити свою думку щодо можливості примирення та сформувати своє прохання про розірвання шлюбу.

    Проте, якщо потрібна допомога у формуванні позовної заяви, Ви можете:

    1. Завантажити примірник позовної заяви на сайті компанії за посиланням – БЛАНК позовної заяви;

    2. Отримати онлайн послугу з підготовки заяви до суду юристами компанії, звернувшись з відповідною заявкою в ЧАТ.


  2. Зареєструватися в системі Електронний суд - Посилання.

  3. Подати заяву через систему Електронний суд - Інструкція

 

 
ВАЖЛИВО знати при формуванні заяви в Електронному суді:
  1. До якого суду подається заява?

    Згідно ст.ст. 27, 28 ЦПК України:

    1. позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом;

    2. Позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.


  2. Юрисдикційна підсудність:
    1. цивільна справа


  3. Спір майновий чи не майновий:
    1. спір НЕ майновий (якщо у позові не ставите питання про поділ майна);


  4. Судовий збір:
    1. в розділі «Судовий збір» обираєте позицію «Позовна заява про розірвання шлюбу – 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу» (станом на 01.01.2025 це 1 211,20 гривень);

 

 

Документи для подачі в суд (якщо йдеться про судове розлучення)

 

Якщо розлучення вимагає судового процесу, ось які документи можуть бути додані до заяви про розлучення:

 

  • Свідоцтво про шлюб.

  • Паспорт або документ, що підтверджує громадянство України.

  • Документ з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

  • Інші документи, залежно від ситуації (наприклад, свідоцтво про народження дитини або дітей; документ про місце реєстрації та/або місце проживання тощо).

 

ВАЖЛИВО: 

  • при подачі заяви через Електронний суд, на сторону позивача покладено обов’язок направити примірник позовної заяви (з додатками) стороні відповідача та доказ, що підтверджує направлення, долучити до позовної заяви (тобто завантажити як додаток до позовної заяви);

  • завантажуєте файл з письмовими доказами, які долучаєте до позовної заяви (копії паспортів, свідоцтва про одруження тощо), в розділі «Додатки» Електронного суду;

 

Чи обов’язкова участь в судовому засіданні

 

За загальним правилом участь в судовому засіданні не є обов’язковою. Відповідно, після постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі та призначення судового засідання, сторона як позивача, так і відповідача, можуть подати до суду заяви про розгляд справи без їх участі. В такій заяві доцільно висловити свою позицію «для позивача – підтримую/не підтримую позовні вимоги; для відповідача – визнаю/не визнаю позовні вимоги» тощо).

 

Разом з тим, суд може визначити явку сторони/сторін обов’язковою. В такому випадку участь в судовому засіданні можна прийняти:

  • шляхом фізичної явки до приміщення суду;

  • через участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в системі Електронний суд.

 

Консультація з юристом або адвокатом

 

Якщо ви хочете, щоб хтось діяв від вашого імені в Україні, вам необхідно завірити довіреність у місцевому нотаріусі або консульстві України, щоб надати можливість адвокату або іншій довіреній особі подавати документи в суд або органи РАЦС.

Важливо проконсультуватися з адвокатом, щоб зрозуміти всі правові нюанси, зокрема, як правильно подати на розлучення, які документи зібрати, і чи можна отримати допомогу від консульства для спрощення процесу.

תגובות


bottom of page