Врахування Стажу Роботи, Набутого В Країнах Колишнього СРСР, При Призначенні Пенсії В Україні |Проблемні питання|
- Аліна ЧЕРНАЛЬОВА
- 11 годин тому
- Читати 3 хв

З 13 березня 1992 року Україна стала учасницею угоди між країнами СНД «Про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», яка передбачала, що для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав – учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав.
Зазначена угода передбачає умови врахування стажу, здобутого в одній із країн-учасниць, при призначенні пенсії.
Проблемним наразі для громадян України є питання врахування в пенсію стажу, набутого в російській федерації.
Зокрема російська федерація була учасницею вказаної угоди, а тому громадянам України, які у свій час працювали на підприємствах рф (або СРСР) вказаний стаж враховувався при призначенні пенсії в Україні.
Однак з червня 2022 року російська федерація в односторонньому порядку вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД, укладеної 13 березня 1992 року.
29 листопада 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», яка набрала чинності 02.12.2022.
Таким чином, питання врахування страхового стажу, отриманого громадянами України під час роботи в російській федерації, набуло особливої актуальності після припинення дії Угоди «Про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», адже в результаті склалися обставини, за якими Пенсійний фонд, не зараховує стаж роботи українців в російській федерації як до моменту виходу останньої з вказаної угоди, так і після цього.
Розберемося більш детально, чи зараховується страховий стаж роботи українців у рф?
Згідно з чинним законодавством України, страховий стаж, здобутий у російській федерації:
до 1 січня 1992 року – враховується, оскільки в цей період діяли єдині норми пенсійного забезпечення для всіх громадян колишнього СРСР;
з березня 1992 року до червня 2022 року – враховувався відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення;
після червня 2022 року – не враховується у зв'язку з виходом країн з угоди та припинення дипломатичних відносин з країною-агресором.
Крім того, згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення” до вислуги років не зараховуються періоди військової служби з 19 лютого 2014 року у збройних силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, перебування на посадах державної служби, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) російської федерації, періоди добровільної роботи на посадах, пов’язаних із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території України, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у незаконних судових або правоохоронних органах, а також періоди добровільної участі у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території України, та/або у збройних формуваннях держави-агресора.
Як підтвердити стаж роботи у рф?
Якщо особа працювала в росії до червня 2022 року і хоче, щоб цей стаж був врахований при призначенні пенсії в Україні, необхідно надати відповідні документи до органів Пенсійного фонду:
Трудову книжку з відповідними записами про роботу.
Довідки з підприємств або органів соціального забезпечення РФ.
Страхові свідоцтва або виписки з Пенсійного фонду росії.
За відсутності трудової книжки стаж може бути підтверджений іншими документами, зокрема довідками з архівів або записами про сплату страхових внесків.
Чи можливо зарахувати стаж після червня 2022 року?
Стаж, здобутий у рф після червня 2022 року, не враховується при призначенні пенсії в Україні. Україна більше не визнає цей стаж через припинення міжнародних угод.
Проблемні моменти.
На практиці мають місце випадки, коли органи Пенсійного фонду не зараховують також стаж роботи в росії в період з березня 1992 року по червень 2022 року.
В такому випадку варто розглядати питання для захисту своїх прав в судовому порядку.
Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!
❗Потрібна консультація з вказаного? Звертайтеся з телефоном +380631156395 !
Приєднуйся до VIBER каналу та будь в курсі новин законодавства.
Comentarios